Aktualności Las Perły dendroflory Z życia wzięte

W poszukiwaniu wyjątkowych drzew – moja prelekcja w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

“W poszukiwaniu wyjątkowych drzew” – moja prelekcja w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

18. kwietnia na zaproszenie kolegi-grzybiarza Łukasza miałem zaszczyt opowiedzieć słuchaczom o hobby tree huntera w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Na prelekcję przygotowałem prezentację w programie PowerPoint. Najpierw opowiedziałem o tym, czym zajmują się tree hunterzy, jakie mają zadania i skąd u mnie wzięło się to nietypowe hobby, którym w Polsce, regularnie zajmuje się zaledwie kilkanaście osób.

Zawsze to powtarzałem i będę powtarzać, że wszystko, co ma związek z moją leśną, grzybową i dendrologiczną pasją wykiełkowało w Bukowinie Sycowskiej.

Ponad 30 lat temu nie miałem pojęcia, że klon srebrzysty “Bukowianin” stanie się symbolem mojej kariery tree huntera (o ile można o tree hunterze mówić w kategoriach kariery). 

Następnie opowiedziałem o mojej specjalizacji, czyli pomiarach obwodów pni drzew, wytłumaczyłem różnicę między średnicą/pierśnicą pnia, a obwodem pierśnicowym pnia, który określany jest również jako obwód pnia na wysokości pierśnicy.

Pokrótce przybliżyłem najważniejsze punkty w rozwoju mojego hobby tree huntera, między innymi zakup albumu “Drzewa Polski. Najgrubsze. Najstarsze. Najsłynniejsze”, osobiste poznanie jednego z jego współautorów – Krzysztofa Borkowskiego oraz rozpoczęcie wspólnych wypraw z Markiem Łuszczyńskim – autorem cenionego bloga pomniki-przyrody.pl.

BUK ZWYCZAJNY “OKO LASU”

Kolejny punkt prelekcji to zaprezentowanie mojego pomysłu na dokumentację wyjątkowych drzew w cyklach pereł dendroflory Wzgórz Twardogórskich i okolic.

DĄB SZYPUŁKOWY “DROŁTOWICZANIN”

Następnie omówiłem ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 4 grudnia 2017 roku w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody.

Dzięki temu aktowi prawnemu, mamy dosyć dokładnie sprecyzowane kryteria uznawania tworów przyrody ożywionej i nieożywionej za pomniki przyrody.

POWIERZCHNIOWY POMNIK PRZYRODY ”TAŃCZĄCE SOSNY” W GMINIE BOJADŁA

Podałem i pokazałem przykłady drzew, które nie spełniają minimalnych kryteriów obwodowych wskazanych w rozporządzeniu, ale wyróżniają się innymi, unikatowymi cechami wśród osobników swojego gatunku.

”MAGICZNA” BRZOZA BRODAWKOWATA WYRASTAJĄCA Z WIERZBY KRUCHEJ

W środkowej części mojego wystąpienia opowiedziałem o tym, jak szukać wyjątkowych drzew, gdzie możemy znaleźć o nich informacje oraz jakimi przesłankami się kierować, aby być rzetelnym tree hunterem. Omówiłem również moje rady dla tree hunterów, którzy mogą (a właściwie powinni) być postrzegani jako ambasadorzy drzew. 

Fot. Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Najbardziej emocjonującą częścią prelekcji była ta, w której zaprezentowałem najpotężniejsze drzewa wybranych gatunków Dolnego Śląska. Z 21. okazów, tutaj przedstawię najdostojniejszą PIĘTNASTKĘ.

(1) DĄB SZYPUŁKOWY „MŁYNARZ” w Piotrowicach (powiat legnicki, gmina Chojnów) – OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA: 837 cm

(2) DĄB SZYPUŁKOWY „BLIŹNIAK” w Twardogórze (powiat oleśnicki, gmina Twardogóra) – OBWÓD PNIA NA POZIOMIE 1 M: 906 cm

(3) DĄB BEZSZYPUŁKOWY „RYCERZ” w Sobótce (powiat wrocławski, gmina Sobótka OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA: 608 cm

(4) BUK POSPOLITY „SZWEDZKI” w Gościszowie (powiat bolesławiecki, gmina Nowogrodziec) OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA: 659,50 cm

(5) JESION WYNIOSŁY „BOLKO” w Dusznikach-Zdroju (powiat kłodzki, gmina Duszniki-Zdrój) OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA: 681 cm

(6) LIPA „RACŁAWICKA” w Grodźcu (powiat złotoryjski, gmina Zagrodno) OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA: 972 cm ; OBWÓD PNIA NA POZIOMIE 50 CM: 902,50 cm

(7) LIPA SZEROKOLISTNA „KSIĘŻNA ANNA” w Muchowie (powiat jaworski, gmina Męcinka) OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA: 785 cm

(8) BRZOZA BRODAWKOWATA „GUZOWATA” w Międzyborzu Sycowskim (powiat oleśnicki, gmina Międzybórz) OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA: 313 cm

(9) KASZTANOWIEC BIAŁY w Jaworze (powiat jaworski, gmina Jawor) OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA: 556 cm

(10) WIERZBA KRUCHA w Koskowicach (powiat legnicki, gmina Legnickie Pole) OBWÓD PNIA nad gruntem: 800 cm

(11) MORWA BIAŁA w Śmiałowicach (powiat świdnicki, gmina Marcinowice) OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA: 439 cm

(12) PLATAN KLONOLISTNY w Budziczu (powiat trzebnicki, gmina Prusice) OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA: 926 cm

(13) TULIPANOWIEC AMERYKAŃSKI w Sichowie (powiat jaworski, gmina Męcinka) OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA: 506 cm

(14) DAGLEZJA ZIELONA „HELENA” w Bardzie (powiat ząbkowicki, gmina Bardo) OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA: 351 cm, WYSOKOŚĆ 59,40 m

(15) ŚWIERK POSPOLITY „ANTONI” w Bardzie (powiat ząbkowicki, gmina Bardo) OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA: 397 cm, WYSOKOŚĆ 55,07 m

Fot. Stara Kopalnia w Wałbrzychu

♦♦ Na koniec wyjaśniłem słuchaczom, po co to wszystko robię.

ABY UWRAŻLIWIĆ LUDZI NA PIĘKNO DRZEW, ŻEBY O NIE DBALI I NALEŻYCIE „PRZEKAZALI” NASTĘPNYM POKOLENIOM,

DLA WŁASNEJ SATYSFAKCJI,

POZNAWANIE I SZUKANIE DRZEW TO NIEKOŃCZĄCA SIĘ PRZYGODA,

KAŻDE STARE, POTĘŻNE LUB WYJĄTKOWO WYGLĄDAJĄCE DRZEWO PRZEDSTAWIA PONADPRZECIĘTNE WARTOŚCI DUCHOWE, TO RÓWNIEŻ NIEWYCZERPANE ŹRÓDŁO INSPIRACJI,

DRZEWA TO CZĘŚĆ NASZEJ HISTORII, LEGEND, KULTURY, PATRIOTYZMU, PRZEDSTAWIAJĄ TAKŻE BEZCENNE WALORY PRZYRODNICZE ORAZ KRAJOBRAZOWE

Po prelekcji odpowiadałem jeszcze na pytania i poznałem kilka ciekawych osób. Kolega Łukasz powiedział, że prelekcja była bardzo udana. A jeżeli on tak mówi, to znaczy, że coś w tym jest. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

4 KOMENTARZE

  1. Witam Towarzysza Pawła:)
    Bardzo ciekawa prelekcja i w ogóle jakże potrzeba inicjatywa:). Jeżeli udało się Ci przekonać do ochrony przyrody tylko jedną osobę to już warto było podjąć ten wysiłek. A na marginesie przy okazji dzisiejszej wycieczki nad Odrą odkryłem całkiem pokaźny okaz kasztanowca białego. Rośnie sobie przy moście Piaskowym na “zapleczu” Kościoła Na Piaskach. Macie Towarzyszu ochotę to rzućcie fachowym okiem na ten okaz.
    Serdecznie pozdrawiam!!!
    Darz Grzyb!!!

    • Cześć Wojtek. 😉
      Dziękuję za dobre słowa. Kasztanowca tego znam, jest okazały, ale jeszcze go nie mierzyłem. Może w najbliższym tygodniu wybiorę się do niego.
      Pozdrawiam. 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.