Aktualności Las Perły dendroflory

Pomnikowy dąb szypułkowy “Pietrek” z Lubiechowa Dolnego.

Pomnikowy dąb szypułkowy “Pietrek” z Lubiechowa Dolnego.

Drugi pomnik przyrody ożywionej w Lubiechowie Dolnym, również reprezentuje dąb szypułkowy, który rośnie po wschodniej stronie drogi z Lubiechowa Dolnego w kierunku Bielinka, czyli tej samej, przy której rośnie “Wielka Stopa Szypułkowa”, tj. dąb szypułkowy “Madej”.

Drzewo zostało powołane na pomnik przyrody tym samym aktem prawnym co dąb “Madej”, czyli uchwałą Nr XXVIII/227/2013 Rady Miejskiej w Cedyni z dnia 7 listopada 2013 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody.

W Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Dąb_szypułkowy_Pietrek_w_Lubiechowie_Dolnym ) podano, że obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 600 cm, wysokość 24 metry). Z uwagi na fakt, że ten egzemplarz również został dokładnie opisany przez Krzysztofa Jankowskiego i Martę Klimowicz z Pracowni Przyrodniczej “Sosenka”, przytoczę z ich opracowania najważniejsze informacje o drzewie.

“Okazałe drzewo wyrasta na stromej skarpie wąwozu w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 126 (0,5 m od jezdni) na odcinku Lubiechów Dolny – Bielinek na skraju Puszczy Piaskowej. Pień jest wyraźnie pochylony w kierunku jezdni. Na nim od strony północno-zachodniej rozległa martwica spowodowana dawnym uderzeniem samochodu ciężarowego.

Na pniu w miejscu występowania martwicy ślady chirurgii drzew. W koronie widoczne ślady po wyłamaniach konarów, zwłaszcza od strony północnej. Również wyraźne oznaki redukcji konarów ze względu na kolizję ze skrajnią drogową. W 2013 r. obwód drzewa wynosił 608 cm (Borkowski, 2014).”

W dniu oficjalnych pomiarów drzewa (08.10.2021 r.), jego obwód pierśnicowy pnia wynosił 618 cm, a wysokość 20 metrów. Zatem w ciągu 7 lat, średnioroczny przyrost grubości pnia wynosił niecałe 1,5 cm.

O ile dąb “Madej” imponował ogromnymi napływami korzeniowymi, “rozpływającymi” się na ceglanym murku, o tyle opisywany drugi dąb, zwraca uwagę atletycznym pokrojem, który podkreślają okazałe zgrubienia i narośle.

W akcie powołującym pomnik przyrody nie nadano drzewu imienia, ale miejscowi mówią na niego “Pietrek” (dawna forma imienia Piotr).

PIETREK ROŚNIE OBOK DROGI

PĘDZĄ TĘDY SAMOCHODY, CZASEM SZYBCIEJ, CZASEM WOLNIEJ

PIETREK SPOGLĄDA SPOD KORONY I TAK SOBIE MYŚLI

PO CO LUDZIE, TYMI AUTAMI PRĘDKO GNAJĄ?

ZAMIAST ZATRZYMAĆ SIĘ NA CHWILĘ

WIERZCIE MI, NA PEWNO JĄ UMILĘ.

PTAKI WDZIĘCZNIE ZANUCĄ PIEŚNI O POBLISKIEJ W SADZIE CZEREŚNI

A JA ZASZELESZCZĘ LIŚCMI I OCHŁODZĘ CIENIEM, WIATREM

W ŚWIAT PÓJDĄ WIEŚCI, ŻE DĄB PIETREK

PTAKÓW PIEŚNI, ORZEŹWIAJĄCY WIATR I KOJĄCY SZUM LIŚCI SERWUJE

KAŻDEMU, KTO POD NIM PRZESIADUJE

Drzewo to jest bohaterem jednego z artykułów, które dotyczą najgrubszych dębów powiatu gryfińskiego. Opowiada o nim Marta Klimowicz.

Podczas naszej wycieczki, nie mieliśmy wystarczająco dużo czasu, aby odwiedzić wszystkie najgrubsze dęby powiatu gryfińskiego, ale ich sylwetki zostały przybliżone w opracowaniu Krzysztofa i Marty: Analiza stanu zachowania najgrubszych dębów pow. gryfińskiego

Oprócz powyższego, tradycyjnie zapraszam do lektury artykułu na blogu Marka Łuszczyńskiego, w którym zostały opisane oba pomnikowe dęby z Lubiechowa Dolnego: https://www.pomniki-przyrody.pl/?p=17418

P O D S U M O W A N I E

1) W północnej części Lubiechowa Dolnego (woj. zachodniopomorskie, powiat gryfiński, gmina Cedynia), po wschodniej stronie drogi z Lubiechowa Dolnego w kierunku Bielinka, rośnie drugi pomnikowy dąb szypułkowy, którego miejscowi nazywają “Pietrek”. Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 618 cm, wysokość 20 m (dane aktualne na 08.10.2021 r.). Pomiary zostały wykonane przez Krzysztofa Jankowskiego i Martę Klimowicz z Pracowni Przyrodniczej “Sosenka”.

2) Drzewo znajduje się w dobrej kondycji zdrowotnej, chociaż od strony północno-zachodniej notuje się rozległą martwicę spowodowaną dawnym uderzeniem samochodu ciężarowego. Do tego na pniu w miejscu występowania martwicy widnieją ślady ingerencji chirurgicznej, natomiast w koronie notuje się luki, przede wszystkim od strony północnej, które powstały po wyłamaniu się konarów. Chirurgiczna redukcja, była przeprowadzona również z uwagi na kolizję konarów ze skrajnią drogową.

3) Oba pomnikowe dęby szypułkowe, tj. “Madej” i “Pietrek” należy uznać za bardzo cenne okazy dendroflory Lubiechowa i okolic, będące żywym świadectwem dawnej świetności puszczańskiego kompleksu leśnego (Puszczy Piaskowej).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.